mycie włosów niemowlaka

Jak dbać o włosy niemowlaka? Pielęgnacja krok po kroku

Delikatna główka dziecka wymaga odpowiedniej atencji. Precyzja, delikatność i lekkość powinny towarzyszyć nam od pierwszych dni życia bobasa, a zwłaszcza podczas kąpieli. O włoski dziecka również należy dbać odpowiednio, nawet jeśli maluch urodził się z niewielką czupryną. O czym pamiętać podczas kąpieli? Jakie kosmetyki stosować i jak dbać o delikatne włoski niemowlaka?



Delikatna główka dziecka wymaga odpowiedniej atencji. Precyzja, delikatność i lekkość powinny towarzyszyć nam od pierwszych dni życia bobasa, a zwłaszcza podczas kąpieli. O włoski dziecka również należy dbać odpowiednio, nawet jeśli maluch urodził się z niewielką czupryną. O czym pamiętać podczas kąpieli? Jakie kosmetyki stosować i jak dbać o delikatne włoski niemowlaka?

Mycie włosków dziecka podczas kąpieli

Każdy rodzic stojący przed wyzwaniem w postaci pierwszej kąpieli doskonale wie, jak mocno stresująca jest to chwila. Dlatego już wcześniej warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i preparaty, którymi umyjemy małe ciałko. Warto pamiętać o tym, by wybierać preparaty hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie, które nie podrażniają skóry niemowlaka i nie spowodują nieprzyjemność w postaci swędzącej wysypki. Stąd do pielęgnacji włosów niemowlaka zalecamy użycie wszelkiego rodzaju bezzapachowych mydełek, a po kilku miesiącach – szamponu dla niemowląt, który po umyciu pozostawi czuprynkę dziecka miękką i gładką. Jakich składników szukać w kosmetykach dla dzieci? Polecamy inulinę i łagodzący d-pantenol, aloes oraz ekstrakty z bawełny i bławatka. Tym sposobem warto zaopatrzyć się w naturalne produkty do ciała i włosów 2w1, jak np. naturalny żel z olejem ze słodkich migdałów, który dzięki delikatnym środkom myjącym i zawartości witamin A, E, D oraz B sprawi, że kąpiel stanie się odżywczym koktajlem dla delikatnej skóry niemowlaka, i będzie czystą przyjemnością także dla rodzica.

Jak często myć głowę niemowlaka?

Doświadczeni rodzice, którzy niewątpliwie są ekspertami w dziedzinie pielęgnacji skóry dziecka zalecają mycie włosów nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Częstotliwość ta spowodowana jest ochroną skóry głowy dziecka przed nadmiernym wysuszeniem, niemniej jednak podczas lata, w naprawdę upalne dni można myć główkę maluszka codziennie. Podobnie należy postępować w sytuacji, gdy dziecko jest alergikiem.

Jakiego ręcznika używać do wysuszenia włosów?

Według powszechnych przekonań wilgotne włoski dziecka najlepiej jest pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli jednak chcemy wysuszyć jego główkę, zwłaszcza zimą, warto robić to delikatnym ręcznikiem, który nie osłabi i przesuszy delikatnego meszku na głowie maluszka.

Jak poradzić sobie z czesaniem?

Każdy rodzaj włosów niemowlaka należy czesać. Niezależnie, czy jest to gęsta czupryna czy cieniutkie włoski. Gwarantuje to niesplątaną, ułożoną fryzurkę. Czego używać do czesania? Oczywiście najlepiej sprawdzi się delikatna szczotka, ale równie dobrze może to być plastikowy grzebień, którego ząbki będą łagodnie zakończone. Pamiętajmy, że nawet taki zabieg jak czesanie włosków maluszka poprawia ukrwienie skóry – zatem warto je wykonywać codziennie.

Warto przy tym wspomnieć, że jeśli na główce maluszka pojawi się tzw. ciemieniucha – nie należy jej się pozbywać w sposób bardzo agresywny. Choć nie wygląda estetycznie (żółto-szare łuski, które pokrywają główkę dziecka na skutek niedojrzałości gruczołów łojowych), tak naprawdę chroni główkę dziecka i jest naturalną, czasem nawracającą reakcją maleńkiego organizmu wynikającą z zawirowań hormonalnych. Przed kąpielą wystarczy posmarować główkę dziecka np. oliwką, a po godzinie delikatnie wyczesać łuski miękką szczotką i umyć włoski.

Bez paniki!

Choć każda kąpieli i związana z nią pielęgnacja włosów u niemowląt w każdej rodzinie jest wielkim wydarzeniem i mocno stresuje oboje rodziców, to najważniejszym jest by do sprawy podejść możliwie spokojnie i z wrodzoną sobie intuicją. Wszak ma ją każdy z nas, wskazane jest jedynie użycie jej w odpowiednim momencie.

mycie włosów niemowlaka